3 Ocak 2017 Salı

Kış Okuma Şenliği 2017

Bu okuma şenliklerine fiziki katılımım olmamıştır.kuralların sıktığı bir karakterim var .kendime goodreads de koyduğum yıllık kitap okuma sayımı tamamlamak için azimle okmaya çalışıyordum ama yaklaşık iki yıldır birlikte olduğum motif sevenler grubumla ki motif bahane dostluk şahane modundayız epeydir :) maşallah bize :) bizim kızlardan güz okuma şenlliğini biliyordum ama kendi içimizde eş zamanlı okuyabildiğimiz kitaplar daha bir zevkli gibiydi :)
Şimdi nilgün arkadaşım  yani nilgünüm :) bizim battaniye etkinliğimizin yöneticiliği yetmedi bir de bunu düzenliyor elimizden geldiğice bizler de yardımcı olacağız orası ayrı :) şimdiden etkinlik içerisinde okuyacağım kitapları toparlamaya başladım bile benim merakım anne-çocuk baba-cocuk ya da kardeş yazarladan kitap okumak nedense bu maddeyi daha bir hoş buldum önerisi olan varsa açığım :)

''

Kurallar; 

Etkinlik 5 Ocak’da başlıyor ve 5 Nisan 2017’de sona erecek. Etkinliğe 5 Ocak- 5 Nisan tarihleri arasında canınızın istediği vakitte katılabilirsiniz. Okuduğunuz her bir kitabı aşağıdaki kategorilerden sadece birine saydırabiliyorsunuz. Ancak, etkinlik devam ederken kategoriler arası okuduğunuz kitapların yerlerini değiştirebilirsiniz. 

Kategorilerin tamamını okumak zorunda değilsiniz. Puanlama sistemimiz esnek. Yapılabilecek en yüksek skor diye bir şey yok. Amaç okuyabildiğimiz kadar çok okumak. Toplamda 20 kategori var. Canınız hangi kategoriden istiyorsa onu okuyun. Amacımız esneklik sağlayarak katılımcıları belli türde kitaplar arasına sıkıştırmamak ve katılımcı sayısını artırmak.

Okuyacağınız her bir kitap  10 puan değerinde. Bazı kategorilere ekstra puanlar var. 15. kategori hariç hiçbir kategori için sayfa sınırlaması yok. Bir kategori için birden fazla kitap okuyarak daha fazla puan kazanamazsınız. 

Katılmak için blogunuzun olması veya okunan kitapların yorumlanması zorunlu değil. Katılmak isteyen herkesin buraya veya instagramda paylaşacağım şenlik görselinin altına yorum bırakması gerekiyor. (Hem buraya hem instagrama yorum bırakıyorsanız, burada instagram kullanıcı adınızı da belirtmenizi rica ediyorum) Blogu olan katılımcılar bloglarında, blogu olmayan katılımcılar da blogu olan katılımcılarla iletişime geçerek hangi kategori için hangi kitapları okumayı planladıklarını duyurabilirler. 


Puanlama Sistemi;

Yukarıda da belirttiğim gibi  tüm kategorilerde her kitap 10 puan değerinde. Ekstra puanlı kategorilerde, okunması gereken tüm kitapları okumayı tamamladığınızda ekstra puanları da almaya hak kazanıyorsunuz. Güncelleme tarihi itibariyle okuduğunuz toplam sayfa sayısı dört basamaklı bir sayıysa ilk iki hanesi, beş basamaklı bir sayıysa ilk üç hanesi toplam puanınıza eklenecek. 

Örnek Puanlama; Diyelim şenliğin sonuna geldik. Katılımcı ilk 10 kategoriden birer kitap okudu. Bir de son kategoriyi tamamladı. Yani katılımcı toplam 14 kitap okudu. Diyelim ki toplamda da 9.695 sayfa okudu. Bu katılımcının alacağı puan;
Okunan kitaplardan: 14*10=140
Son kategoriyi tamamladığı için ekstradan 30 puan
9.695 sayfa okuduğu için 96 puan
Toplamda 140+30+96 = 266 puan

Kategoriler;

1.Kategori(10 puan): İsminde kış mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların kışın geçtiği bir kitap.
2.Kategori(10 puan)Mektuplardan veya anılardan oluşan bir kitap.
3.Kategori(10 puan)İsminde bir şehir adı olan bir kitap.
4.Kategori(10 puan)İsminde yada konusunda örgü ve motif olan bir kitap.
5.Kategori(10 puan)Beyazperdeye aktarılmış bir kitap.
6.Kategori(10 puan)Bir şiir kitabı
7.Kategori(10 puan)İsminde bir hayvan ismi olan bir kitap.
8.Kategori(10 puan)Hediye gelen bir kitap
9.Kategori(10 puan)100 Temel Eser listesinden bir kitap.
10.Kategori(10 puan)Kategorilerden bağımsız canınızın istediği bir kitap.
11.Kategori(10 puan)Klasik Eserlerden bir kitap.
12.Kategori(10 puan)Korku/Gerilim türünde bir kitap.
13.Kategori(10 puan)En Sevdiğiniz yayın evinden bir kitap.
14.Kategori(10 puan/her ikisini okuyana ekstra 20 puan)Kardeş, anne-baba/oğul-kız iki yazardan birer kitap
15.Kategori(10 puan)200 sayfadan kısa bir kitap.
16.Kategori(10 puan/her ikisini okuyana ekstra 20 puan)Nobel Ödülü almış bir yazardan Nobel Ödülü almadan yazdığı bir kitap ve Nobel Ödülü aldıktan sonra yazdığı bir kitap.
17.Kategori(10 puan/hepsini okuyana ekstra 40 puan)Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. [Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı]
18.Kategori(10 puan/hepsini okuyana ekstra 40 puan)Baş harfleri alfabeye göre sıralanan 4 kitap.
19.Kategori(10 puan/hepsini okuyana ekstra 40 puan)Aşağıdaki ülkelerde doğmuş yazarlardan birer kitap. [Çin, Amerika, Japonya, Almanya.]
20.Kategori(10 puan/hepsini okuyana ekstra 30 puan)Türk yazardan bir üçleme veya aynı seriye ait üç kitap.

Kategorilerin bazıları çok tanıdık, çünkü çok sevdiğimiz kategorilerden vazgeçemedik, bazılarını yeni icat ettik :) bazılarını az bi değiştirdik.. Tanımlamaları kısa ve öz yapmaya çalıştım çünkü serde acemilik var.. Uzmanlar devralana kadar şenliği devam ettirelim de varsın kusurumuz olsun..

''

kategorilere göre belirlediğim kitapları ayrıca yayın yapıcam bakalım kaç kitap okıyacağım amaç puan toplamak değil kitap okumak :)

2 yorum: