19 Haziran 2018 Salı

Terrariumsal şeyler

Mudanyada oturuyordum sanırım (yaklaşık on yıl önce ) internetle ilgili şu anlamda bir haber okumuştuk , internet kullanımının yaygınlaşmasının ve de kıtalalar arası veri kışındaki yoğunluktan dolayı oluşan yavaşlamaları önlemek amaçlı bölgesel sonuçların yönlendirileceği yayınlanmıştı .
 O tarihlerde bir menekşe merakım vardı hep vardı sanırım neyse menekşe ararken ararken amerikanın bir eyaletinin bir kasabasında ki bin kişi değildi nüfusu menekşelerle ilgil yarışma düzenlendiğini bakım tüyolarına kadar özel bi komisyonları olduğuna rastlamıştım o tarihlerde 2009 2010 civarından bahsediyorum internette bir şey aradığınızda önünüze tüm dünyadaki en popüler sonuçlar çıktığı için bu tarz bulgulara erişmek kolaydı şimdi değil , o tarihlerde örgüyle ilgili birşeyler aradığınızda ispanyol dantel bloggerlarına ilk elden rastlarken şimdi sonuçlar hiç de benzer olmuyor .Ne kadar uzattım değil mi işte bahsettiğim geniş sonuçlu yıllarda özel yetiştirilmiş kendi kendine yeten minik çiçek habitatlarına rastladım yani terrariyum laa ülkemize geçen yıl popüler olarak düşmesinden sonra herkes adını bilir oldu her ne kadar bu popüler olanlar gerçek anlamda terrariyum olmasa da . biz de popülerse bende olmalı anlayışı var ya ne olduğunun çok da bir önemi yok ve örnekleri bolca bu nesnelerin . ofiste minik çiçekler yetiştirmeye başladığımdan beridir ben de kendi habitatımı yapayım diyordum . diyordum ama benim istediğim gibi kapalı bir habitat oluşturabileceğim cam seracıklardan hiiiç bulamadım .
Sonuçta evde ölmüş balıktan kalan minik akvaryumumuzu getirip bahçe yapayım dedim yok terrariyum olmadı tabii ki ama seramı yerleştirdim can sularını verdim bakalım ne olacak son halleri. gönlüm istiyor ki kendi kapalı ortamında kendi kendine yaşayan bir terrariyum da yapmak bir gün amma kısmet işte.
demem o ki o eski yıllarda bişey ararken rastlamıştım ingilizce terrrariyum tarifine bizim dile çevirirken birşeyleri atlamış olmalılar ki bizdekiler minik bahçecikler halinde kalmış :)sevgiyle kalın toprağa dokunun bişeyler yeşertin sevin canı yok demeyin onlar da küsebilir en çok da hayvanları ve çocukları  sevin ... sevin muhakkak sevgisiz gönmez dünya dönmememli ..


4 yorum:

 1. Ah , ahh! Benimde küçük prenseslerim bir haftadır evde tek başlarına. Anneleri tatile gidince yalnız kaldılar. Allahtan bakacak üvey babaları var.:)))

  YanıtlaSil
 2. kedimin yemediği çiçek bunlar birde kaktüsler:) o yüzden bolca yapıyorum ama bazıları ne yapsam yaşamıyor:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vakit saat meselesi olduğuna inanıyorum o çiçeklerin bile bize hitap ettiği hayata tutunabildiği zamanlar var bir dönem o kadar çok menekşem vardı ki nereye koyacağımı bilemiyordum çeşit çeşit onlar bir kök kaldı ofise getirdim gözümün önünde dursun direniyor ama umudum azalıyor ona dair :) vesselam kedilerle çiçekler zor ulaşamayacağı yerlere eskilerin makrame saksılarına asmak lazım tavandan belki :)kendi kedimi üdşününce kapıların üzerinde gezerdi düşük bir ihtimal ama neden olmasın :) hazır makrameler yine modayken :P

   Sil