20 Mart 2020 Cuma

Korona Günlükleri

Nasıl geçiyor günleriniz ?
Benimkisi resmen şu temalya geçiyor 
kuyruğu dik tutmaya çalışıyorum :)
Sağlığınıza dikkat edin mümkün mertebe evde kalın 
Canhıraş bir şekilde evde kalın diyemiyorum çünkü ben evden çıkıyorum .
Yürüme gidiyorum ofise evet kimseyle de muhatap olmamaya çalışıyorum ama elimde fiziksel projeleri teslim edip yenilerini almam gerekiyor.
2019 neredeyse işlerin tamamen durmuş yılı idi diren hadi kızım diren kapama ofisi bi şekilde direnirsin moduyla ilerlettim işleri kah eşim destek oldu kah filografideki satışlar .
Bir şekilde proje ofisimi ayakta tutmayı başardım ama zor oldu itiraf etmem gerek meslek haytaımın en zor ve yok yılı idi , 2020 de felaketlerin ayaksesleri gölgesinde geçecek derken bir yönetmelik geldi.
İy bişey mi kısmen daha öncesine göre iyi bişey.
Milli eğitim bakanlığı önceden bir özel eğitim kurumu anaokulu, sürücü kursu etüt merkezi her ne ise açmak isteidğinizde bir önyazı istiyordu adına da 'statik rapor' diyolardı ama o kadar saçma bişeydi ki hem yapanlarla ağız dalaşına giriyor hem de bunun ne kadar etik olmadığını anlatmaya çalışıyordum .
Bir yapının karot sonuçlarına bakıp yani mevcut yapıdan alınmış beton numuneerinin kırımlarından elde edilen mevcut binanın dayanım değerlerine inşaat mühendisi bakıyor ve şöyle bir cümlenin geçtiği 'bu bina okul olarak kullanılmaya uygundur ' bir sayfalık rapor hazırlıyordu .Milli eğitim bakanlığı da bu rapora istinaden o yapıdaki kuruma okul eğitim kurumu anaokulu ne ise ruhsat veriyordu .
Ben inşaat mühendisin o lafı nasıl söyleyip altına nasıl imza attığına yıllarca şaşıyordum .
Ama bu gözler neler gördü en azından inşaat mühendisine yazdırılıyordu rapor değil mi .
Şimdi bu uygulama şunun ile değiştirildi o beton sonuçlarının yanı sıra binanın analizi de yapılıyor ve gerçekten de kurtarıp kurtarmadığına bakılıyor .
İşte bu yönetmelikle bir çok eğitim kurumu da ruhsatlarını yenileme zorunluluğuna tutuldu ve dolayısıyla d abana az bir ekmek çıktı , az neden mi anaokullarının çok çok düşük fiyat uyguluyoruz çünkü piyasa çok kötü ve okullar birleşip toplu kurum aramışlardı tamamı kaçasın diye indirdik de indirdik fiyatı ama olsun dediğiö gibi şükür .
Şimdi analizi evde yapıyorum projeleri alıp gidiyorum imzalı kaşeli raporu bırakıp diğer projeleri alıyorum .
Bir nefes aldıracak diye umud ediyordum ki bir de şu çıktı corona tatilleri 
Eşimin müşavirliğini yaptığı fabrika ki Türkiyede iki tane var bu fabrikadan ara verdi şimdilik iki hafta .Yani maddi olarak rahatlamak hayal gibi görünüyor yine .Ama yine de canımıza bişey olmasn inşallah topyekün temizlenir de ortalık huzurla döneriz iki ay evveline .Dün twitter da gezerken ki uyumadan önce böyle de bir hobim oldu , Şehit haberleri gördüm içim acıdı şu an gündemden onları hiç duymadım bile oysa ki ara ara bundle açıp haberleri okuyorum .
Üzülecek o kadar çok şey var ki 
Ama herşeye üzülemeyiz insanın yaradılışı böyle değil 
Elinden geleni yapıp sıyrılmak ve hayatta kalmak üzerine bence kodalanmış genlerimiz
Çok da uzun yazmışım sabahın köründe elimdeki projeyi analiz etmeye kalkmıştım yüklenmiş fotoğrafları görünce iki kelam edeyim dedim 
Biraz fazla içimi dökmüşüm 
Dikkat edin kendinize ve  sevdiklerinize Scarlet bitti :) Çok sevdim ve sahaftan ilk kitaplarını almıştım 
karantinadan evvel de son kitabını almıştım nette yani burda durdukça okuyacak keyifli bir serim var elimde


İki şehrin hikayesinde ağır ilerliyorum 
İngiliz ingilizcesi ağır geldi bilmediğim kelimeyle karşılaşmamama rağmen kalıplaz bi tık zorluyor ya da on sayfadan sonrasında bunalıyorum 
onar aonar okuduğum içn henüz bitmedi :)


çivi çakmaya çalışıyorum evde bir sürü stot yapmıştım ama gidişata bakılırsa az bir stok mu acaba dedim Cresss de bitti dün akşam bu sehpa olacak inşallah çekicimi boyadım kurusun diye de mutfağa astım
Mutfak demişken buzdolabımdaki nemi alsın diye içine tuz koyup toprak bir pişirme kabımı buzdolabıma koymuştum tuzlar dışarı çıkmaya başlamış bile bu tuzlar kristalleşip dikitler oluşturmuştu fikri gördüğüm yerde .


Milli eğitim bakanı çocuklar oyalansın diye fikirler yayınlamıştı bu videoları doğrudan izletiyorum oğlana baharatları koklayıp ezberleme fikrini seçti önce isimlerine bakıp kokladı bi kaç kere sonra verdiğim gerçi kolay olanlardan verdim ama aralarından isimlerini bildi hoşuma gitti büyüyor bu sıpa da :)


Dikkat edin kendinize blogcanlarım 

18 yorum:

 1. Bu günlerde çalışmak bir derece rahatlatır.Evde kapalı olmak zor ki ben zaten çok çıkmayı sevmem ,şimdi zorunlu olunca sıkıntı veriyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zorunluluk hali etkiliyor düşünceleri hani kısıtlanmış olmuş hali tercihin sende olmaması hali

   Sil
 2. Ayakta kalmakta çok zor gerçekten bu dönemde. Geçen sene de ekonomide ciddi sorunlar yaşandı. İşletmelerin çoğu da kapatıp gitti.
  O yüzden tek temennim en iyi ve size en fayda sağlayacak şekilde bugunleri atlatmanız. Geçen seneyi atlatan birisi olarak bundan güç alın. Ne yazık ki ülkemizde ayakta kalmak da zor.
  Şifa dolu olsun günleriniz. Aynı zamanda da bereketiniz su gibi akar inşallah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok teşekkür ederim Allah razı olsun

   Sil
 3. çalışmak bir zorunluluk insan için. Ama böyle bir zamanda ne kadar verimli olur düşünmek lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet artı eksisini düşünmek tartmak epey zor

   Sil
 4. bizler seferden sorumluyuz. sonuç nasipte ne varsa o olacak. helalinden dürüstçe, kimsenin hakkına girmeden yaşamak nasip olsun hepimize. bu iç huzuru hiçbir zenginlikte yoktur. bu kötü günler geçip giitsin inşallah.

  YanıtlaSil
 5. İnşallah bu zor günleri de atlatırız. Benim annem hemşire ve çok endişeliyim durum daha da ciddileşecek diye. Evde kalmak bile lüks şu durumda. Ama ne yazık ki bunu bile sıkıntı olarak gören kişiler var. Dilerim en az kayıpla atlatırız bu günleri.

  YanıtlaSil
 6. herkes evine kapancak mecburen yakında :) nolduuu çizgi filmleri yazcaktııın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fotoğraflarımı bulamıyorum pc istifliyorum şu ara 🤗

   Sil
 7. Bir haftadır dışarı çıkmadım. Beni çok etkilediğini söyleyemem ama uzun vadede ne olur bilemem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şekilde hepimize bulaşacak deniyor ama sağlık olsun en az hasarla atlatırız inşallah

   Sil
 8. iyisin de miiiii :) (feriha hanım yeni bölüm de geldiii :)

  YanıtlaSil
 9. otobüs durağında bir adam ile konuştu, sonra otobüse binince de bir genç ile sohbet etti, yolda karşılaştığı insanlar işte, ikisi de gerçek kanlı canlı insanlar :) duraktaki adamı geçmişinde marmaris tatilindeki bir adama benzetti :) feriha hanım evden çıktı kapalıçarşıya doğru gidiyor, mücevheri satmaya :)

  YanıtlaSil
 10. İnşallah bu zor günleri atlatırız... Mecburen çıktığımız oluyor, önlemlerimizi alarak...

  YanıtlaSil
 11. tam tersi de olabiliir, hiç acımayabilir, naif yürekleri üzmek en zorudur ki, naif yürekler ona ne yaptığınızı anlamaz bile, naif yüreği aldatmak da zordur, naiflik en büyük silah ki yaaa :) yani farkında bile olmadan naif insan hayata karşı güçlüdür, anlamayacağı için onu üzmek de aldatmak da zordur, çünkü kafası karışık değildir ve üzülmez. üzüleenler kırılanlar naif olmayanlardıır, kafası karışık olanlar üzülüüür :) al bak işte sana bir senaryoooo :)

  YanıtlaSil