15 Ocak 2021 Cuma

Martin Eden Güzelleyememem

 


Edebi yorumlar yapamam alanım değil ve bilgim de sınırlı zamanlarda okuduğum kitaplardan dolayısıyla bilmediğim alanda ahkam kesmek olur yorumum.
Şu sıralar klasiklerden okumaya çalışıyorum gruptan da okuyacaklar varken her gün 50 sayfa biraz  zorlanarak da olsa okudum az uykudan ödün verdim az dinlenirken elime almak için çabaladım ve bitti.
Belki daha erken de biterdi ,kitapla ilgili aldığım ilk yorum kitap kalın ama akıcı ilerliyor idi.
Haklıydılar kitap akıcı ilerliyor ilerlemesine ama o kadar çok tekrara düşen yerler ve gereğinden fazla uzatıldığını düşündüğüm kısımlar oldu ki genel kanım neticede olumsuz oldu.
Bir gencin maddi bir aşk uğruna dahi olsa kendini geliştirmek adına verdiği çabayı takdir ettim .
Ama ısrarla bir yerden eğitim almak ve bir yerde eğitim almayı hakir görmesi bana iğreti geldi .
Belki o dönemler Amerika'da eğitim sistemi çok kötüymüştür bilemiyorum ama bir kitabı eline alıp okuyup da ben bunu yaptım, anladım çok iyi biliyorum; bunun eğitimini veren, eğitim almış insanlardan daha iyiyim demek bana çok aptalca bir ego gibi geldi.
Evet anlayacak zekada olabilir bir insan .
Ama her eline aldığı kitabı anladım, yaladım, yuttum ben sırrı çözdüm; mekaniği, fiziği,biyolojiyi, felsefeyi en iyi bildim bağladım şeklindeki tavırları beni itti açıkçası.
Eğitmene ve rehbere inanırım çünkü.
Kendi mesleğimden örnekleme yapacağım zira şu hayatta en iyi bildiğim alan budur ki onda bile en iyi benim benden iyisi yok hadsizliğine asla düşmem .
Dinamik , statik, yapı statiği malzeme bilimi kitaplarını okuyup betonarme paket programlarla proje yapmaya başladığınızda kendinizi mühendis olarak göremezsiniz.
Piyasanın sorunu bu kişiler zaten. Mühendislik fakültesini bitirip paket program alıp hemen proje yaptığında zannediyor ki o bir proje tasarım mühendisi.
Değilsiniz ..
Gerçekçi olalım nitelikli meslek erbabı olabilmek için öncelikle bir rehbere ihtiyacınız var.
Ama insanlarda şu zamanda öyle bir ego var ki başkalarının tecrübelerinden yaralanmaya eriniyorlar.
Biz mezun olduğumuzda biri bize meslekle ilgili bir şeyler anlatsın diye ağızlarının içine bakardık.
Öğrenme aşkını sevmiş olsam da Martin in, eğitilmemiş bir yetenek kendisi. Belki bir öğretmenin rehberliğinde ilerleseydi kendini tüketmek yerine veya maddi aşkı ortadan kalktığında öğrenme yeteneğini de öldürmesi gerekmezdi veya dahası kendini tüketmezdi.
Hayatta rehberlerimiz önemlidir; ailemiz ilk rehberlerimiz, sonrasında öğretmenlerimiz, meslekte tecrübeli abilerimiz-ablalarımız da keza aynı şekilde ve unutmamak gerekir ki güzel dinimizi de layıkıyla yaşayabilmek için Peygamber Efendimizin rehberliğine ihtiyacımız vardır ...

Egolu insanlardan hazzetmediğimden ve çevremden uzaklaştırdığımdan belki Martin Eden i de sevmedim gençler .

Kitaptan sevdiğim tek güzel kısımla bitireyim hepten yeremem dörtyüz küsür sayfayı :)

İnsanlarla meslekleri hakkında konuşun; en iyi bildikleri mevzu hakkında bile saçmalıyorlarsa o insanlarla vaktinizi harcamayın ...


Sevgiler blogcanlarım 


4 yorum:

 1. Ben de egoyu çekemediğim icin sevmem Martin abimizi

  YanıtlaSil
 2. ayolcum bu söylediğine göre zaten işte kitap başarılı ve sen çok sevmişsin kitabı. yazar iyi anlatmış karakteri işte ve karakteri sevmemişsin bu yazarın ne kadar başarılı anlatabildiğini gösteriyor :) karakter değil kitap önemli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazar başarılı çünkü bunca yazdırdı bana da, başarısız yazar kitabı yarım bıraktırırdı kesinlikle yazara lafım yok, ben Martin nezdinde tiksindiğim ergen ve gençleri de kattım işe 🙈

   Sil
 3. Birkaç yıl önce okumuştum bu kitabı. Sevmiştim ben.

  YanıtlaSil